How much should i charge for sugar cookies?

9
Kassandra Herman asked a question: How much should i charge for sugar cookies?
Asked By: Kassandra Herman
Date created: Wed, Apr 7, 2021 12:23 AM
Date updated: Mon, Oct 31, 2022 5:21 PM

Content

Top best answers to the question «How much should i charge for sugar cookies»

Mini (approx 1" - 1.5") cookies are usually $2 - $2.50 each. Small (approx 2")cookies are usually $3 to $4. Medium (approx 3" - 4") cookies are usually $5 to $6. Large (approx 4" - 5") cookies are usually $6 to $8.

8 other answers

I’m located in Decatur Tx and I charge $30/dozen for decorated sugar cookies acrosa the board But I’ve been told to raise my prices. So this chart will be very useful and I’m interested to hear the ‘gasps’ LOL!!

How Much To Charge For Your Homemade Cookies For Profit 1. Calculate Raw Ingredients Costs Begin by making a list of all the raw materials needed to create your recipe. Before... 2. Calculating Direct Labor Costs When it comes to decorated sugar cookies, labor costs usually far exceed raw... 3…

Cut out sugar cookies with royal icing (up to three colors) decoratings $1.00/ INCH if they are only boxed up. If they want them bagged then it is another $1/cookie.

Cookie Favor Options: Personalized Cookies - $0.25 cents extra per cookie (adding a name or date) $0.50 cents extra per cookie (for name and date or short message)

As for the sugar, if a 10-pound bag costs $5 and the recipe calls for 1 pound (or 2 cups) of sugar, the cost of sugar per batch of cookies is 50 cents or slightly more than 2 cents per cookie or 24 cents per dozen cookies. After you break down the cost of each ingredient per cookie, add them together to get the total cost per cookie.

While for the sugar (normal and brown sugar), if a 10-pound bag costs $5 and the recipe calls for 1 pound (or 2 cups) of sugar, the cost of sugar per batch of cookies is 50 cents or slightly more than 2 cents per cookie or 24 cents per dozen cookies.

I charge between $2.00 to $4.00 per cookie depending on size and complexity of design. Most folks have a problem with the $2.00 but honestly, even at that price I’m not making that much on them. I used to try to justify my prices to people but I don’t do that any more.

Here is what you need to know to calculate the cost of your recipe: Ingredient cost (what you pay for 1 lb of flour, 1 egg, 1 tsp vanilla, etc) Cost to produce the entire recipe (cost for a batch of decorated sugar cookies) Recipe yield ( how many cookies in the batch) Cost per serving ( recipe cost ...

Your Answer